Archiwum newsów 2019

Opóźnienia w wystawianiu oznakowania nawigacyjnego na Zalewie Wiślanym

Żeglujący po Zalewie Wiślanym zwrócili uwagę spółki Pętla Żuławska na kwestię wystawiania oznakowania nawigacyjnego. Ich zdaniem oznakowanie wystawianie jest zbyt późno a zdejmowane zbyt wcześnie.
Patent na slipowanie na przystani Pętli Żuławskiej w Białej Górze

Pamiętacie stres podczas wodowania Waszej łajby? Konieczność wjeżdżania samochodem po stromym i nieznanym Wam slipie? Zanurzoną w wodzie rurę wydechową i wydostające się spod wody bąble, okraszone uwagami widzów "Tylko nie zgaś silnika". Nerwy i niepokój czy wszystko się uda. Na przystani w Białej Górze to już przeszłość dzięki prostemu a jakże użytecznemu patentowi wykonanemu przez operatora przystani Krzysztofa Burczyka.

Kładka na Ołowiankę w Gdańsku

Kładka na Ołowiankę funkcjonuje od 2017 roku. Jest konstrukcją zwodzoną i przeznaczoną do ruchu pieszo-rowerowego. Łączy brzegi Motławy - Nabrzeże Wartka z wyspą Ołowianka.34 numer biuletynu spółki Pętla Żuławska

W biuletynie między innymi: o nowym przewodniku czarterowym wydanym przez naszą spółkę "Barką i jachtem na szlaku Pętli Żuławskiej", o zgłoszeniu marki Pętla Żuławska do organizacji Polskie Marki Turystyczne, o udziale w V Forum Informacji Turystycznej.


11 maja uroczyste rozpoczęcie sezonu żeglarskiego na przystani Pętli Żuławskiej w Białej Górze

Przystań żeglarska Pętli Żuławskiej w Białej Górze zaprasza 11 maja na uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego. W programie przejażdżki motorówkami, grill, ognisko, gastronomia, biesiada integracyjna przy dobrej muzyce.

Od 10 do 12 maja bezpłatne rejsy hausbootem w Rybinie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy wszystkich chętnych na bezpłatne rejsy hausbootem (barką motorową) z przystani Pętli Żuławskiej w Rybinie. Można wcześniej zgłosić się na rejs pod numerem telefonu 500-831-365. Na przystani w Rybinie będziemy organizować również gry i zabawy związane z naszą obecnością w Unii a także informować o projekcie "Pętla Żuławska" i jego rozwoju.


Godziny otwarć mostu w Rybinie na Szkarpawie

W związku z ryzykiem awarii godziny otwarć mostu zwodzonego w Rybinie zostały ograniczone do zaledwie  trzech dziennie.


Niebezpieczna przeszkoda przy pomoście w Sztutowie

Jerzy Złoty, współpracownik Pętli Żuławskiej nadesłał ostrzeżenie przed podwodną przeszkodą tuż przy pomoście cumowniczym w Sztutowie. Dziękujemy, ostrzegamy wodniaków a jednocześnie przekazujemy informację odpowiednim służbom nadzoru wodnego.


Rozpoczęcie sezonu na przystani Pętli Żuławskiej w Kątach Rybackich 1-2 maja 2019

Port Pętli Żuławskiej w Kątach Rybackich zaprasza na uroczyste rozpoczęcie sezonu żeglarskiego w dniach 1-2 maja 2019. W programie wiele imprez i atrakcji, m.in W programie regaty oldtimerów, młodzieżowe zawody regatowe w klasach optymist/laser oraz koncert bluesowy z dorzecza Missisipi i biesiada żeglarska. Dwanaście portów i przystaniu Pętli Żuławskiej rozpoczyna sezon żeglarski 2019. W tym roku rozpoczynamy pełną działalność 27 kwietnia a kończymy ją 27 października. W tym okresie wszystkie nasze porty i przystanie są udostępnione wodniakom. Nasz personel jest do Państwa dyspozycji codziennie od godz. 08:00 do 20:00.
Urząd Żeglugi Śródlądowej nie wyraża zgody na zamykanie mostu w Rybinie dla ruchu wodnego w sezonie

Urząd Żeglugi Śródlądowej domaga się od Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku odwołania decyzji o  unieruchomieniu mostu zwodzonego w Rybinie na Szkarpawie dla ruchu wodnego. UŻŚ powołuje się na obowiązujące przepisy, które uprawniają wyłącznie ów urząd do podejmowania decyzji i ogłaszania komunikatów o zamknięciu lub ograniczeniu ruchu na żeglownej drodze wodnej. Aktualizacja: remont mostu przeniesiony na październik i listopad 2019.

Zapraszamy na stoisko Pętli Żuławskiej na targach Free Time Festival w Gdańsku

Zapraszamy na stoisko Pętli Żuławskiej na targach Free Time Festival w Gdańsku, 6-7 kwietnia 2019 (Amberexpo, ul. Żaglowa 11).

Harmonogram otwarć obrotowego mostu kolejowego w Rybinie w sezonie 2019

Znany jest już harmonongram otwarć kolejowego mostu obrotowego na Szkarpawie w Rybinie w sezonie 2019. Most jest obiektem Żuławskiej Kolei Dojazdowej, zarządzanej przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych. Pierwsze pociągi z Nowego Dworu Gdańskiego do Sztutowa i Prawego Brzegu Wisły pojadą już wkrótce.

Most zwodzony na Szkarpawie w Rybinie zamknięty dla ruchu wodnego do 8 czerwca | remont przeniesiony na październik

Ze względu na prace konserwacyjne przy mechanizmach podnoszenia przęsła ruchomego mostu zwodzonego na Szkarpawie w Rybinie most nie będzie podnoszony od 8 kwietnia do 8 czerwca 2019. Czas ponownego uruchomienia mostu jest orientacyjny i może ulec przesunięciu. Ruch drogowy będzie odbywał się normalnie. Jednostki wodne mieszczące się pod zamkniętym mostem mogą pod nim przepływać. Remont mostu przeniesiony na październik i listopad

Cumujemy na Motławie w Gdańsku

Motława i jej okolice w rejonie gdańskiego Starego Miasta przeżywają okres dynamicznego rozwoju. Modernizowane są nabrzeża, powstają kładki zwodzone i obrotowe, żeglarze i wodniacy otrzymali wiele nowych miejsc cumowniczych. Jednocześnie zwiększył się ruch na wodzie a pływanie w tym rejonie wymaga wzmożonej uwagi.


Rosja uruchamia Kanał Mazurski

Ambicje utworzenia z Zalewu Kaliningradzkiego akwenu nie mniej popularnego niż Zalew Wiślany spowodowały podjęcie decyzji o wykonaniu koniecznych remontów na Kanale Mazurskim i uruchomieniu go do granicy z Polską. Rosjanie liczą na przyciągnięcie tysięcy wodnych turystów z przepełnionych jachtami Wielkich Jezior Mazurskich a także z Zalewu Wiślanego. Wpływ na decyzję Rosji ma z pewnością budowa Kanału Zatoka-Zalew.

Most zwodzony w Sobieszewie nieczynny do odwołania dla ruchu wodnego

Z powodu awarii mechanizmu hydraulicznego most zwodzony w Sobieszewie jest nieczynny do odwołania dla ruchu wodnego od 29 marca 2019. Oczywiście jednostki mieszczące się w skrajni pod zamkniętym mostem mogą przepływać. Aktualizacja: awaria została usunięta 15 kwietnia i most jest podnoszony.


Pętla Żuławska tuż przed sezonem 2019

Już za chwilę rozpocznie się sezon dla wodniaków i nabrzeża i porty Pętli Żuławskiej wypełnią się jachtami, motorówkami i barkami motorowymi. Czekamy na Was!

Sprawozdanie ze Spotkania Nawigacyjnego wiosną 2019

W dniu 15 marca 2019 roku odbyła się w Elblągu kolejna konferencja poświęcona sytuacji nawigacyjnej na drogach wodnych Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego. Organizatorami spotkania byli: Spółka Pętla Żuławska, Związek Miast i Gmin Morskich oraz Politechnika Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska użytkowników dróg wodnych i gestorów infrastruktury hydrotechnicznej i usługowej obszaru Delty Wisły.

Przystanie kajakowe na szlakach Pętli Żuławskiej

Pomorskie Szlaki Kajakowe to projekt zagospodarowania szlaków wodnych w województwie pomorskim dla rozwoju turystyki kajakowej. Przedsięwzięcie w ramach Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej Pomorska Podróż na lata 2014-2020. Korzyści z tego programu mogą jednak odnieść nie tylko kajakarze!


33 numer biuletynu spółki Pętla Żuławska

A w biuletynie m.in. o promowaniu Pętli Żuławskiej na targach w Duesseldorfie, przyznaniu kolejnym osobom tytułu Ambasador Pętli Żuławskiej, o otrzymaniu Europejskiego Lauru Wiarygodności, wydaniu przewodnika czarterowego a także: zaproszenie na stoisko spółki Pętla Żuławska na targach turystycznych Free Time Festival w Gdańsku.

Wiosenne spotkanie nawigacyjne Pętli Żuławskiej 2019

Z inicjatywy spółki Pętla Żuławska 15 marca 2019 w Elblągu odbędzie się spotkanie przedstawicieli społeczności użytkowników dróg wodnych z administratorami, zarządcami dróg wodnych i odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na wodzie.  Spotkanie to będzie częścią II Regionalnego Spotkania Partnerów i Interesariuszy projektu South Coast Baltic.

Informator o czarterach jachtów i barek motorowych na Pętli Żuławskiej

Zarząd Spółki Pętla Żuławska Sp. z o. o. informuje, że w dniu 28 lutego 2019 r. o godz. 12.00 na przystani żeglarskiej w Błotniku odbędzie się spotkanie z firmami czarterowymi dotyczące wydania przewodnika z ofertą czarterów w rejonie Pętli Żuławskiej. Przewodnik w nakładzie 5.000 egzemplarzy w języku polskim i angielskim i będzie dofinansowany z projektu Unii Europejskiej INTERREG Va pn. South Coast Baltic.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną - możliwość rozwoju dla portów Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, nazywany również Kanałem Zatoka-Zalew wzbudza kontrowersje wśród polityków, miejscowych mieszkańców, w mediach oraz oczywiście w środowisku wodniackim. Jedni pomysł budowy popierają, inni krytykują. Walka na nie zawsze merytoryczne argumenty czy memy przesłania często racjonalne spojrzenie na rzeczywistość i możliwości, jakie może dać wybudowanie Kanału.

Nowa galeria zdjęć - kolejowy most obrotowy w Rybinie

Most Żuławskiej Kolei Dojazdowej sfotografowany z drona przez Arkadiusza Koźmińskiego z Chosse-Fotografia. Zapraszamy do obejrzenia nowej galerii zdjęć.Kładka Świętego Ducha - wizualizacja i film z budowy

Kładka Świętego Ducha połączy Długie Pobrzeże na wysokości północnej części Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem na wysokości ul. Świętego Ducha. Będzie to kładka obrotowa, podparta na przęśle umieszczonym niesymetrycznie w nurcie Motławy.


Nowa kładka przez Motławę na Wyspę Spichrzów

Kładka Świętego Ducha połączy Długie Pobrzeże na wysokości północnej części Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem na wysokości ul. Świętego Ducha. Będzie to kładka obrotowa, podparta na przęśle umieszczonym niesymetrycznie w nurcie Motławy.

Zima w czerni i bieli na przystani w Osłonce

Operator przystani w Osłonce Jerzy Złoty systematycznie uwiecznia przystań Pętli Żuławskiej i jej okolice. Tym razem na czarno-białych zdjęciach możemy oglądać Osłonkę w zimowej scenerii.Foka Celebrytka na plażach Mierzei Wiślanej

Nie boi sie ludzi i chętnie pozuje do fotografii. To foka pospolita, wbrew nazwie najrzadszy gatunek fok występujący na Bałtyku. Możecie ją zobaczyć na filmie ŻuławyTV z komentarzem  Jana Wilkanowskiego z WWF Polska.


Tabela wytrzymałości lodu - bądźmy rozważni!

Wchodząc na lód pamiętajcie, że zawsze ryzykujecie! Lód nie wszędzie ma taką samą grubość! Warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na lód. Przeczytajcie kompendium wiedzy o zachowaniu na lodzie i postępowaniu w razie wypadku a także zobaczcie tabelkę z graficznym wykresem wytrzymałości lodu.32 numer biuletynu spółki Pętla Żuławska

W biuletynie między innymi: o podsumowaniu roku, inscenizacji bitwy morskiej na Zalewie Wiślanym w jej 555 rocznicę, Światowych Dniach Turystyki i nagrodzie dla klubu "Cedrus", zarządzającego mariną w Błotniku a także o planach budowy mariny w Rewie.
Subskrybuje zawartość