Kładka na Ołowiankę w Gdańsku

Kładka na Ołowiankę funkcjonuje od 2017 roku. Jest konstrukcją zwodzoną i przeznaczoną do ruchu pieszo-rowerowego. Łączy brzegi Motławy - Nabrzeże Wartka z wyspą Ołowianka.

Koncepcja budowy kładki przez Motławę, prowadzącą na Wyspę Ołowiankę spwodowała ostry sprzeciw środowiska wodnego - począwszy od żeglarzy a skończywszy na armatorach "białej floty". Zdaniem wielu Kładka na Ołowiankę nie pasuje do historycznej zabudowy gdańskiej starówki, zwolennicy jej wyglądu przywołują z kolei nieuchronny rozwój miasta i konieczność stawiania nowoczesnych budowli. Sami wyrobicie sobie własną opinię.

Kładka jest zwodzona i otwiera się w sezonie od 01 kwietnia do 31 października według stałego cyklu. W ciągu godziny połowę czasu otwarta jest dla ruchu wodnego (podniesiona) o każdej równej godzinie (z wyjątkiem 21.00) od 07:00 do 23:00 włącznie. Drugą połowę godziny - jest zamknięta (opuszczona) i
umożliwia ruch pieszy. Pomiędzy godziną 00.00 a 07.00 kładka jest zamknięta, zwodzona po zgłoszeniu konieczności przez jednostkę pływającą. Otwarcie kładki dla ruchu wodnego w wyznaczonych godzinach będzie trwać od 10 do 30 minut.
Poza sezonem,  w okresie od 1 listopada do 31 marca  kładka jest zwodzona po zgłoszeniu konieczności przez jednostkę pływającą  z zachowaniem cyklu godzinnego.

  • Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni - tutaj
Telefon do obsługi: 516-970-048. Kanał VHF: 15.
  • Więcej o Kładce na Ołowiankę, uwagi wodniaków, porady żeglugowe - tutaj

Piotr Salecki


Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź