Foka Celebrytka na plażach Mierzei Wiślanej

Nie boi sie ludzi i chętnie pozuje do fotografii. To foka pospolita, wbrew nazwie najrzadszy gatunek fok występujący na Bałtyku. Możecie ją zobaczyć na filmie ŻuławyTV z komentarzem  Jana Wilkanowskiego z WWF Polska.

Mierzeję Wiślaną odwiedził rzadki i uroczy gość – poinformował Jan Wilkanowski z  WWF Polska. Wolontariusz Błękitnego Patrolu ma możliwość  obserwować fokę pospolitą, która na naszych wodach wcale nie jest taka pospolita, ponieważ jest najrzadszym gatunkiem fok występujących w Bałtyku. Do tego foka lubi ludzi i towarzystwo i lubi się fotografować.  Foka nazwana Celebrytką od kilku dni wprawia w zachwyt miejscowych przyrodników i przypadkowych spacerowiczów. 


Zdjęcie z filmu ŻuławyTV

Zwierzę znane lokalnym przyrodnikom i członkom Błękitnego Patrolu WWF odpoczywa na plażach Mierzei Wiślanej. To jej powrót, bowiem w ubiegłym roku "odwiedziła" Krynicę Morska i Piaski. Lato spędza na zachodnim wybrzeżu a zimę na Mierzei Wislanej. Przez 2 dni wygrzewała się przy głównym wejściu w Stegnie, potem w Sztutowie a w poniedziałek po południu pokazała się w Kątach Rybackich. To właśnie przez jej zamiłowanie do pokazywania się przy głównych wejściach na plażę, tam, gdzie spaceruje najwięcej ludzi fokę nazwano  Celebrytką. Przyrodnicy żartują, że ma parcie na szkło. Lubi ludzi.

Jan Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF przypomina, że należy pamiętać o tym, że foka jest dzikim drapieżnikiem i w sytuacji zagrożenia może być niebezpieczna. Należy zachować bezpieczną odległość 20 metrów, nie straszyć nie krzyczeć, nie puszczać luźno zwierząt. Los wszystkich fok dziko żyjących zależy w dużej mierze od nas samych. Należy te zwierzęta obserwować z daleka, zapewniając im warunki spokoju i bezpieczeństwa.


Film ŻuławyTV

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź