Motławą za gdańskie Stare Miasto - część pierwsza: Stara Motława

Gdańsk należy do miast chętnie odwiedzanych przez wodniaków płynących Pętlą Żuławską. Jednak niewielu z nich  płynie dalej wodami Motławy. Można tam popłynąć jednostką o która zmieści się pod niskimi mostami, albo wypożyczoną w Gdańsku motorówką lub... kajakiem.

Motława

Motława to rzeka o długości około 64 kilometrów. Jej źródła znajdują się w dwóch miejscach. Jedno z nich w okolicy Tczewa, a dokładniej w pobliżu Stargardu Gdańskiego, w jeziorze Szpęgawskim Południowym. Na terenie Pojezierza Starogardzkiego nazywa sie Szpęgawą. Przepływa przez jezioro Rokickie Duże w pobliżu Tczewa, gdzie staje się już Motławą. Drugie źródło znajduje się w okolicy miejscowości Ptaszniki, w pobliżu Wisły.
Tam płynie wiele spływów kajakowych, by po przewiezieniu kajaków około 1,5 kilometra do Wisły zatoczyć pętlę i powrócić do Gdańska z drugiej strony. Żródlane odnogi łączą się ze sobą pomiędzy miejscowościami Krzywe Koło i Suchy Dąb. Główne dopływy Motławy to Kanał Młyński Rów, Kanał Czarna Łacha, Kłodawa Stara Radunia.

Rzeka przez Żuławy Gdańskie dopływa do Gdańska. W okolicy zabytkowego węzła wodnego Kamienna Grodza na wschód prowadzi Opływ Motławy, którym można także (ale tylko kajakami) dopłynąć do Martwej Wisły w okolicy Mostu Siennickiego. W końcowym biegu, na terenie Starego Miasta przy Muzeum Morskim na wprost Żurawia Gdańskiego rzeka dzieli się na dwa ramiona - Nową Motławę i Starą Motławę. Obie odnogi łączy także (wcześniej) Kanał Młyński, dzięki czemu możemy w rejonie Starego Miasta zatoczyć pętlę (niestety tylko kajakami, ze względu na niskie mostki na Kanale Młyńskim).
Po minięciu samego serca Starego Miasta uchodzi do Martwej Wisły w okolicy Polskiego Haka. Po drodze mijamy oddaną do eksploatacji w 2017 roku kładkę dla piesdzych.


Stara Motława
Motława rozgałęzia się Starą i Nową Motławę na wysokości Żurawia Gdańskiego, pomiędzy Żurawiem a Muzeum Morskim. W rozgałęzieniu zlokalizowana jest obrotnica dla statków. Pomiędzy Starą a Nową Motławą usytuowana jest Wyspa Spichrzów.
Stara Motława stanowi ramię zachodnie rzeki i  prowadzi do mostu Zielonego (który ma mieć przywróconą funkcję mostu zwodzonego). Na tym odcinku trwa obecnie (2018) budowa kolejnej zwodzonej kładki dla pieszych, która będzie łączyć Wyspę Spichrzów ze Starym Miastem. Za Mostem Zielonym, na wschodnim brzegu zlokalizowana jest restauracja! Od Mostu Zielonego popłyniemy jeszcze około kilometra, mijając aż trzy mosty, aż do ślepego zakończenia. Możemy jednak (ale tylko kajakiem) zatoczyć pętlę, skręcając na wschód przed ostatnim mostem, na wody Kanału Młyńskiego. Płynąc nim dotrzemy do Nowej Motławy a nią wrócimy na Starówkę.


Zmiany za Mostem Zielonym
Ten odcinek Motławy jest bardzo ciekawy i mało znany. Spacerowicze tu nie docierają, gdyż ciągi spacerowe kończą się przy Moście Krowim. Wodą dopłyniemy aż do Baszty Pod Zrębem, gdzie to ramię Motławy kończy się ślepo. Oba ramiona połączone są Kanałem Młyńskim, dzięki czemu możliwe jest opłynięcie dookoła Wyspy Spichrzów, a dzięki Kanałowi Na Stępce - także wyspy Ołowianki.

Położona na samym końcu Starej Motławy przystań kajakowa Żabi Kruk zyskała nowe oblicze. Dzięki Programowi Ożywienia Dróg Wodnych w Gdańsku zmodernizowano nabrzeża i wybudowano nowoczesne zaplecze. Postawiono również czerwone i zielone boje wyznaczające tor wodny prowadzący tu od Mostu Zielonego, a same mosty czytelnie oznakowano. Warto tu popłynąć, by obejrzeć ciekawe budowle położone nad wodą, powoli zachodzące tu zmiany, wciąż istniejące kontrasty - pomiędzy zabytkowymi budynkami odrestaurowanymi a popadającymi w ruinę, pomiędzy budownictwem przedwojennym i nowoczesnym. Po drodze mijamy aż cztery mosty - wspomniany Most Zielony, następnie Most Krowi, Most Podwale Przedmiejskie i Most Popielny. Możemy tu popłynąć jachtem z położonym masztem, motorówką albo kajakiem. Wszystko zależy od parametrów naszej jednostki ale także od stanu wody Motławy. W sezonie kursuje tu również tramwaj wodny.Za Mostem Zielonym - fot. Piotr Salecki


Wschodni brzeg Starej Motławy pomiędzy Mostem Zielonym a Mostem Krowim - fot. Piotr Salecki


Za Mostem Krowim, w oddali widoczny Most Zielony - fot. Piotr Salecki


Za Mostem Krowim, w oddali widoczny Most Zielony - fot. Piotr Salecki


Dawne przyczółki stanowiska cumownicze dla statków i barek - fot. Piotr Salecki


Zachodni brzeg Starej Motławy za Mostem Krowim - fot. Piotr Salecki


Most Podwale Przedmiejskie - fot. Piotr Salecki


Hotel Qubus z ciekawą propozycją dla gości - motorówką którą mogą zwiedzić Gdańsk od strony wody - fot. Piotr Salecki


Brzegi Starej Motławy to kraina kontrastów - fot. Piotr Salecki


Kanał Młyński, który łączy Starą Motławę z Nową Motławą - fot. Piotr Salecki


Za Mostem Popielnym - fot. Piotr Salecki


Wschodni brzeg Starej Motławy naprzeciwko przystani Żabi Kruk - fot. Piotr Salecki


Końcowy odcinek Starej Motławy - Przystań Żabi Kruk oddana do użytku wiosną 2012 roku - fot. Piotr Salecki


Przystań Żabi Kruk oddana do użytku wiosną 2012 roku - fot. Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź