Archiwum newsów

Foki upodobały sobie wyspy w Przekopie Wisły

Piaszczyste łachy i wyspy na Zatoce Gdańskiej w pobliżu sztucznego ujścia Wisły (Przekopu Wisły) stały się ulubionym miejscem odpoczynku dużych stad fok. Zwierzęta można obserwować z wody. Zaopatrujemy się w aparat z teleobiektywem! Pamiętajmy, aby nie zbliżać się zanadto i nie zakłócać fokom bytowania.

Stawa Gdańsk nie będzie świecić przez cały sezon nawigacyjny 2016

Stawa Gdańsk nie pali. To ważne na Zalewie Wiślanym światło nawigacyjne zostało wyłączone z użytkowania z przyczyn technicznych (zużycie konstrukcji), co najmniej na cały sezon nawigacyjny 2016. Stawa Gdańsk zacznie ponownie świecić po remoncie, którego termin zostanie dopiero zaplanowany. Oprócz Stawy Gdańsk na Zalewie Wiślanym znajduje się jeszcze jedna podobna budowla nawigacyjna - Stawa Elbląg.

Przekop Wisły po remoncie falochronów

Przekop Wisły to sztuczna droga wodna, prowadząca od Świbna do Zatoki Gdańskiej. Została stworzona w celu ochrony przeciwpowodziowej Żuław. W latach 2012 rozpoczęto modernizację ujścia Przekopu do Zatoki Gdańskiej które zakończono jesienią 2015 roku. Falochron wschodni przedłużono o 200 m, zamontowano nowe, stałe światła nawigacyjne na głowicach falochronów.

Porady kapitańskie - zanim wypłyniesz w rejs...

Porady kapitańskie
Szlaki Pętli Żuławskiej możemy podzielić na wody rzeczne i kanałowe oraz morskie wody wewnętrzne. Każde z nich stwarzają wodniakom określone zagrożenia i mają specyficzne cechy. W tym rozdziale znajdziecie kompendium wiedzy, jak bezpiecznie pływać po tych akwenach.

Pętla Żuławska bierze udział w Wodnej Fieście 2016

Wodna Fiesta ma zachęcić mieszkańców Pomorza do wypoczynku na wodzie i nad wodą. W weekend 18-19 czerwca Partnerzy Wodnej Fiesty - wśród których jest Pętla Żuławska, zorganizują różnego rodzaju bezpłatne lub objęte dużym rabatem atrakcje od udostępnienia kajaków, poprzez zwiedzanie jachtów czy możliwość uprawiania windsurfingu.

18 numer biuletynu Pętla Żuławska

Biuletyn-newsletter spółki Pętla Żuławska to cykliczne wydawnictwo informujące o działaniach podejmowanych przez spółkę, a także ważnych zmianach i wydarzeniach na wodach Pętli. Czekamy na Wasze uwagi, opinie, czy propozycje zmian dotyczące szlaków Wodnych Pętli Żuławskiej, funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych i przystani. Zapraszamy do lektury aktualnego 18 numeru biuletynu i numerów archiwalnych.

Rejs Radia Gdańsk po Pętli Żuławskiej

Na początku czerwca dwie załogi Radia Gdańsk odbyły rejs po szlakach wodnych Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego. Radio Gdańsk jest naszym partnerem i wspiera nasze starania o promocję szlaków wodnych Pętli Żuławskiej. Rejs w połączeniu z licznymi audycjami radiowymi nadawanymi wprost z pokładu hausboota oraz newsami na stronie internetowej i fb Radia Gdańsk jest doskonałą reklamą naszej Pętli Żuławskiej!

Siódme Międzynarodowe Regaty Trzech Marszałków

odbędą się w dniach 30 czerwca – 3 lipca 2016 roku na wodach Zalewu Wiślanego w okolicach Tolkmicka i Fromborka. W trakcie czterech dni żeglarskiego święta odbędą się m.in. koncerty szantowe, spotkania środowiska żeglarskiego oraz inne atrakcje w ramach wieczorów z miastami gospodarzami. Celem imprezy jest również wzmocnienie przyjaznych relacji mieszkańców regionów Zalewu Wiślanego i Zalewu Kaliningradzkiego.

Dni Rybaka w Kątach Rybackich 29 czerwca i 2 lipca

Dni Rybaka odbędą się tradycyjnie w porcie nad Zalewem Wiślanym. Program Ogólnopolskich imienin św. Piotra i Pawła, rybackich patronów przewidziany jest na dwa dni. W programie oprócz tradycyjnych uroczystości jak święcenie łodzi czy procesja rybaków będą także konkursy i zabawy dla dzieci, rejsy łodziami po zalewie czy warsztaty - szkoła szycia siatek rybackich, oprawiania ryb czy zajęcia żeglarskie.

Nowości w Bazie Wiedzy - Tuga królowa żuławskich rzek

W naszym dziale Baza Wiedzy znajdziecie wiele interesujących dokumentów dotyczących obszarów funkcjonowania Pętli Żuławskiej - a więc Żuław i Zalewu Wiślanego. Poszerzajcie swoją wiedzę i nadsyłajcie nam propozycje kolejnych publikacji i dokumentów wartych zamieszczenia.
A teraz zapraszamy do zapoznania się z dodanym ostatnio ciekawym przewodnikiem - informatorem o rzece Tudze.

Nowy numer biuletynu spółki Pętla Żuławska

Biuletyn-newsletter spółki Pętla Żuławska to cykliczne wydawnictwo informujące o działaniach podejmowanych przez spółkę, a także ważnych zmianach i wydarzeniach na wodach Pętli. Czekamy na Wasze uwagi, opinie, czy propozycje zmian dotyczące szlaków Wodnych Pętli Żuławskiej, funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych i przystani. Zapraszamy do lektury aktualnego i archiwalnych numerów biuletynu.

Informator godziny otwarć śluz i mostów w sezonie 2016

Godziny otwarć wszystkich śluz, mostów zwodzonych i pochylni na szlaku Pętli Żuławskiej i sąsiednich szlaków wodnych zostały opracowane w formie infografiki ze szczegółowymi danymi w formacie A4. Informator w formie przystępnej dla wodniaków został wydrukowany przez spółkę Pętla Żuławska, jest także dostępny na naszej stronie. Zachęcamy do zamawiania tych materiałów do dalszej bezpłatnej dystrybucji wśród wodniaków.

20-22 lipca oblężenie Malborka - Festiwal Kultury Średniowiecznej

Od 22 do 24 lipca zawińcie do Malborka podczas Waszego rejsu po Pętli Żuławskiej. Malborska twierdza przemieni się w tętniące życiem średniowieczne miasto. Pod zamkiem obóz rozbiją rycerze. Będą rycerskie pojedynki, pokazy konne i sokolnicze, średniowieczny taniec, muzyka i rzemiosło. Dla dzieci – „Gród dziecięcy” – z teatrzykami, kuglarzami, warsztatami i zabawami. Wieczorem inscenizacja bitwy, nawiązująca do wydarzeń z 1410 roku, kiedy to wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię.

Odznaka turystyki wodnej PTTK - Pętla Żuławska i Zalew Wiślany

W dniu 12 kwietnia uchwałą Prezydium ZG PTTK został rozszerzony regulamin "Pętli Żuławskiej 200,00" o wody Zalewu Wiślanego. Nowa nazwa szlaku brzmi "Pętla Żuławska i Zalew Wiślany 303,00 km". Celem odznaki jest:   popularyzowanie walorów turystyczno-krajoznawczych, promowanie turystyki wodnej, popularyzowanie i wyróżnianie inicjatyw wzbogacających ofertę turystyczną oraz infrastrukturę nadbrzeżną. Odznaka posiada dwa stopnie przyznawane niezależnie od siebie, stopniem  szczególnym jest odznaka honorowa.


Rejsy fundacji Eureka z Redy po wodach Pętli Żuławskiej

Fundacja Eureka z Redy zorganizowała wakacyjne rejsy dla dzieci i młodzieży po szlakach Pętli Żuławskiej. Załogi, płynące na jachtach różnego typu, przeważnie na otwartopokładowych omegach, zmagały się z żywiołem, który zwłaszcza na pierwszym rejsie dał się załogom we znaki. Sztormowa pogoda i silne opady spowodowały nawet przerwanie rejsu na kilka dni. Humory jednak dopisywały przez cały czas, a po takich przeżyciach będzie co opowiadać i co wspominać.

Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska

Koncepcja programowo-przestrzenna projektu Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska to, mówiąc wprost, nic innego jak kontynuacja projektu Pętla Żuławska, czyli budowy infrastruktury dla wodniaków, tym razem na szlakach wodnych Zatoki Gdańskiej. Projekt obejmuje jednak także dalszy rozwój "rdzennych" szlaków Pętli - na przykład rewitalizację rzeki Tugi do Nowego Dworu Gdańskiego. Realizacja projektu nastąpi do 2020 roku.

Do kiedy pracują śluzy i pochylnie na Kanale Elbląskim i Poj. Iławskim?

Już wiemy, jak będą funkcjonować obiekty hydrotechniczne w sąsiedztwie Pętli Żuławskiej - na Kanale Elbląskim i Poj. Iławskim jesienią 2016 roku. Sezon będzie trwał do 09 października. Szczegóły w dalszej części artykułu i w komunikatach RZGW, które regularnie zamieszczamy na stronie.

Tragedia na Cieplicówce

W niedzielę, 13 kwietnia 2014 r. w godzinach popołudniowych, jacht „Atlanta” z Elbląga, dowodzony przez kapitana Adama R. dotknął masztem przewodów elektrycznych nad rzeką Cieplicówka. Cała czteroosobowa załoga zginęła w wyniku porażenia prądem lub/i wywołanego tym pożaru. Jak mogło do tego dojść? Analiza wypadku i konsekwencje, które spowodowały ustawienie tablic wprowadzających wodniaków w błąd.

Tuga i Święta, czyli przygoda tuż za... zakrętem

Przygoda tuż za... zakrętem, czyli szlaki na uboczu. Któż z wodniaków nie marzy o dalekich, wspaniałych wyprawach, zdobywaniu nieznanych lądów, odkrywaniu nowych dróg? Codzienne obowiązki często uniemożliwiają śmiałe plany. Tymczasem przygoda często czai się tuż za zakrętem, na skraju uczęszczanego szlaku. Często boczny szlak omijamy, płynąc doskonale znaną trasą, zawijając do tych samych portów i przystani. Zachęcam do przygody na szlakach "na uboczu".

19 numer biuletynu Pętla Żuławska

Biuletyn-newsletter spółki Pętla Żuławska to cykliczne wydawnictwo informujące o działaniach podejmowanych przez spółkę, a także ważnych zmianach i wydarzeniach na wodach Pętli. Czekamy na Wasze uwagi, opinie, czy propozycje zmian dotyczące szlaków Wodnych Pętli Żuławskiej, funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych i przystani. Zapraszamy do lektury aktualnego 19 numeru biuletynu i numerów archiwalnych.

Jak żeglować po Pętli - poradnik dla początkujących Krzysztofa Kobusa

Pożyczając hausbota czyli barkę nikt nie oczekuje od Was, że będziecie guru pływania.  Będziecie niżej niż zielony listek wśród kierowców, czyli raczej zawalidroga z „L”.  Nawet jak macie Kapitana Żeglugi Wielkiej, to każdy z uprawnieniami potraktuje Was jak… nieprzewidywalnych… reszty się domyślcie! Ma to dobre strony, bo każdy wie, że ma Was omijać szerokim łukiem.

VIII Młodzieżowe Zawody Łodzi Motorowych RIB pod patronatem Pętli Żuławskiej

W dniu 11 września 2016 r. pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, na akwenie wodnym Martwej Wisły przy ul. Tamka 19 na Gdańskich Stogach, odbyły się VIII Młodzieżowe Zawody Łodzi Motorowych RIB. W imieniu Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego w Gdańsku zawody zorganizował Gdański Klub Morski LOK im. Generała Mariusza Zaruskiego. Partnerem i sponsorem imprezy była między innymi spółka Pętla Żuławska, która ufundowała nagrody dla zwycięzców.

Spotkanie założycielskie klastra Pętla Żuławska 27 października w Błotniku

Podstawowym celem utworzenia porozumienia klastrowego jest zwiększenie szans rozwojowych gospodarki województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz wzmocnienie konkurencyjności portów, przystani, infrastruktury wodnej śródlądowej i morskiej oraz innych rodzajów infrastruktury turystycznej, sportowej i hydrotechnicznej, leżącej na akwenach związanych z działalnością naszej Spółki.

Kanał Zatoka-Zalew - jakie były początki?

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, mylnie nazywany niekiedy Przekopem, nie schodzi z czołówek lokalnych i ogólnopolskich mediów. Budowa ma zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na łamach naszego portalu będziemy obszernie informować o tej inwestycji. Zaczniemy od cofnięcia się wiele lat wstecz. Już bowiem w latach siedemdziesiątych powstawały różne koncepcje dotyczące kanału Zatoka-Zalew jak i samego Zalewu Wiślanego.

Nowy dział na stronie szlaki wodne Pętli Żuławskiej

Pierwszą rzeką którą opisujemy w nowym dziale jest Szkarpawa. To typowa żuławska rzeka - prawie bez prądu. Ma długość 25,4 km. W przeważającej długości obwałowana, z brzegami porośniętymi szuwarami. Łagodnie meandruje, są również długie proste odcinki. Stanowi podstawową i najkrótszą drogę wodną dla jachtów płynących z Gdańska na Zalew Wiślany a także z Gdańska do Elbląga i dalej, na Kanał Elbląski i Pojezierze Iławskie.

Rozmowy dotyczące żeglugi na wodach Pętli Żuławskiej z Urzędem Morskim i RZGW Gdańsk

W dniu 2 listopada przedstawiciele Pętli Żuławskiej i portalu Pomorski Szlak Żeglarski odbyli rozmowy z władzami Urzędu Morskiego w Gdyni i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na temat postulatów Pętli Żuławskiej i środowiska wodniackiego, odnośnie usprawnienia żeglugi po szlakach Pętli Żuławskiej.

20 numer biuletynu Spółki Pętla Żuławska

Kolejny numer biuletynu a w nim: informacje o  zmianie operatora w Kątach Rybackich, dofinansowaniu z programu Interreg South Baltic, Światowym Dniu Turystyki w Gdańsku, inauguracji Roku Wisły w Toruniu, zebraniu w sprawie porozumienia klastrowego, Międzynarodowych Targach Turystycznych w Nadarzynie k/Warszawy  i wiele innych.

Nowa galeria zdjęć - Wisła Królewiecka

Nowa galeria zdjęć na stronie - Wisła Królewiecka. To droga wodna na Zalew Wiślany alternatywna dla Szkarpawy na odcinku od Rybiny. Na szlaku są dwa mosty zwodzone i miejscowości Grochowo i Sztutowo. na zdjęciu - widok z mostu zwodzonego w Rybinie.Rejs barką z Pojezierza Iławskiego do Elbląga w latach trzydziestych

Film z rejsu barką Kanałem Elbląskim i rzeką Elbląg w latach trzydziestych przedstawia unikalne ujęcia tego szlaku wodnego i funkcjonowania załogi - w większości zapewne rodziny. Barka przewozi drewno z Pojezierza Iławskiego do Elbląga. Jednostka ma napęd żaglowy i z konieczności na kanale załoga burłaczy lub odpycha się długimi drągami (bumsztakami) od dna.

Relacja Adama Śliwy z rejsu hausbootem w lipcu 2016 po Zalewie Wiślanym, Pętli Żuławskiej i Zatoce Gdańskiej

Relacja z rodzinnego rejsu barką motorową (hausbootem) na trasie Stara Pasłęka-Elbląg-Malbork-Tczew-Gdańsk-Przekop Wisły-Rybina-Kąty Rybackie-Krynica Morska-Frombork-Stara Pasłęka. Wiele praktycznych uwag sprawia, iż ta ciekawa relacja stanowi bardzo ważne źródło praktycznych informacji dla wszystkich, którzy planują rejs po tych wodach.