Wisła Królewiecka i Tuga wreszcie oficjalnie żeglownymi drogami wodnymi

Z przyjemnością informujemy, iż kolejne postulaty spółki Pętla Żuławska, związane z rozwojem dróg wodnych, zostały zrealizowane. Rzeki Wisła Królewiecka, Tuga i odnoga Martwej Wisły Błotnik zostały wpisane do rejestru żeglownych dróg wodnych.

RMF FM na szlaku Pętli Żuławskiej czyli radiowe Fakty znad wody

Dziennikarze RMF FM odwiedzili szlaki wodne Pętli Żuławskiej. Zachwycili się barkami motorowymi (hausbootami) i tym rodzajem uprawiania turystyki wodnej. W rezultacie powstały zdjęcia, artykuły i audycje radiowe.

Most zwodzony w Sobieszewie znowu nie jest podnoszony

Jak informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, od wtorku, 20 sierpnia do odwołania most zwodzony w Sobieszewie nie jest podnoszony. Ruch drogowy jak i ruch jednostek wodnych których wysokość umożliwia przejście pod mostem odbywa się bez przeszkód.Biuletyn informacyjny spółki Pętla Żuławska nr 36

W biuletynie między innymi: o odwiedzinach RMF FM na Pętli Żuławskiej, zgłoszeniu Pętli Żuławskiej do Polskich Marek Turystycznych, udziale w Dniach Nowej Pasłęki a także podsumowanie udziału spółki w projekcie South Coast Baltic.Ograniczenia w żegludze po Kanale Elbląskim po przejściu nawałnicy 15-16 czerwca

Ograniczenia w żegludze na Kanale Elbląskim po przejściu nawałnicy w km 22+300 (pierwszy most poniżej Małdyt - obsunięcie skarpy spłycenie do 80 cm).
Aktualizacja 08 sierpnia: przeszkody powodujące ograniczenia w żegludze zostały usunięte.

Remont mostu zwodzonego w Tujsku

Remont mostu zwodzonego w Tujsku i przywrócenie mu funkcji zwodzenia oraz budowa pomostów oczekiwania to działania w ramach drugiego etapu programu Pętla Żuławska, realizowanego pod nazwą "Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska"   Większość inwestycji będzie zlokalizowana na wodach Zatoki Gdańskiej i wokół Gdańska. Na Pętli Żuławskiej wyjątek stanowi Tuga, na której wyremontowane zostaną trzy mosty i zbudowana zostanie przystań żeglarska.

Po wodach Gdańska - gdzie możemy zacumować?

Po Wodach Gdańska to szlaki wodne wokół Gdańska: Motława, Stara Motława, Kanał Kaszubski, wody portowe, Martwa Wisła, rozlewisko Wisły Śmiałej i Martwej. Szlaki kajakowe: Radunia, Opływ Motławy. W Górkach Zachodnich (rywalizujących ze Szczecinem o miano Stolicy Polskiego Żeglarstwa) zlokalizowane jest skupisko ogromnych portów i przystani jachtowych. Wodniacy mają tu mnóstwo możliwości do zacumowania.

Plaża Rozlewisko - nad Martwą Wisłą w drodze do Gdańska

Płynący Martwą Wisłą do Górek Zachodnich lub Gdańska mijają Rozlewisko Wisły Śmiałej zwane również Przełomem Wisły Śmiałej. Nad tym Rozlewiskiem położone są liczne porty i przystanie w Górkach Zachodnich i można tędy wypłynąć na Zatokę Gdańską. Na południowym brzegu Rozlewiska - południowym brzegu Martwej Wisły rozciąga się rozległa, piaszczysta płycizna z nadbrzeżną plażą. To Plaża Rozlewisko - doskonałe miejsce na kąpiel i popołudniowy postój.   

W Krynicy na regatach i nie tylko

Galeria zdjęć z wiosennej Krynicy Morskiej. Na początku maja odbyły się tam regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Na wodzie ścigało się kilkaset załóg w kilkunastu klasach. Na zdjęciach zarejestrowaliśmy także wypełniony żaglówkami turystycznymi port jachtowy.Do kiedy trwa sezon? W Drewnicy tego nie wiedzą

Spółka Pętla Żuławska od kilku lat zabiega o spójny harmonogram otwarć obiektów hydrotechnicznych - mostów, śluz, pochylni. Ustalenie wspólnego "sezonu" dla wszystkich obiektów, podanie godzin otwarć z odpowiednim wyprzedzeniem przed rozpoczęciem sezonu, aby możliwe było rozpropagowanie tych informacji wśród wodniaków. Wszystko to w celu umożliwienia wodniakom zaplanowania i zorganizowaniu rejsu, podczas którego nie spędzą pół dnia oczekując na otwarcie mostu czy śluzy. Czy to się udało zrealizować?

Budowa kładki na Wyspę Spichrzów - możliwe utrudnienia w żegludze

Kładka Świętego Ducha połączy Długie Pobrzeże na wysokości północnej części Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem na wysokości ul. Świętego Ducha. Będzie to kładka obrotowa, podparta na przęśle umieszczonym niesymetrycznie w nurcie Motławy. Obecnie trwają intensywne prace przy budowie kładki, która według pierwotnych harmonogramów miała funkcjonować już w sezonie wakacyjnym 2019. Czy tak się stanie - zobaczymy. Tymczasem, przepływając w tym  rejonie zachowujcie wzmożoną uwagę.

Komunikat RZGW - zamknięcie żeglugi na dolnej Wiśle od godziny 18:00 15 czerwca ze względu na zagrożenie burzowe

Zamknięcie żeglugi na szlakach wodnych Dolnej Wisły i na kanale Elbląskim od godziny 18.00 15 czerwca do godziny 04.00 16 czerwca w związku z zagrożeniem burzowym.


Most zwodzony w Sobieszewie - zejście na ląd od strony wschodniej

Od wielu lat jednym z postulatów Pętli Żuławskiej dotyczącym poprawy bezpieczeństwa żeglugi, był montaż dalb cumowniczych z możliwością zejścia na ląd po wschodniej stronie mostu pontonowego w Sobieszewie. Wreszcie, budowa mostu zwodzonego w miejscu pontonowego wymusiła na projektantach i budowniczych budowę zgodnie z przepisami dalb cumowniczych dla statków i zestawów pchanych. Pomost komunikacyjny przy jednej z dalb umożliwia zejście na ląd.


Cumowanie na dolnej Wiśle "na dziko" wprost do brzegu

Wisła z silnym nurtem, kamiennym narzutem brzegowym stale występującym w dolnym odcinku nie zachęca do cumowania wprost do brzegu, a umocnienia brzegowe w zasadzie to uniemożliwiają. Mimo wszystko są jednak miejsca, w których można przeprowadzić bezpieczne "lądowanie" i zacumować "na dziko".


Opuszczony basen portowy w Tczewie - miejsce schronienia

Opuszczony basen portowy w Tczewie niegdyś tętnił życiem. Funkcjonowała tu stocznia rzeczna a swoją siedzibę miało kiedyś Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego. Obecnie (2019) miejsce to jest własnością spółki w upadłości a teren wystawiony jest na sprzedaż. Nadal jest to jednak doskonałe miejsce schronienia, zwłaszcza jeśli na Wiśle występuje duże zafalowanie.Tczew - przystań żeglarska

W Tczewie wodniacy cumują do przystani żeglarskiej położonej w ciągu buwarów wiślanych. Pomost dla jachtów zlokalizowano za przystanią pasażerską w górę rzeki, we wnęce brzegowej. Pomost wykonano w oparciu o pływające pontony betonowe, od strony brzegu prowadzone na palach. Zapewnia to bezpieczny postój jednostkom o małej wolnej burcie niezależnie od zmiennych stanów wody. Dostępne są ujęcia wody i przyłącza energii elektrycznej.


Wisła ostrzeżenie nawigacyjne ~915 kilometr

Płynących Wisłą ostrzegamy przed zakotwiczonymi w nurcie rzeki barkami. W okolicy 915 kilometra trwają prace regulacyjne, naprawa brzegów, remont ostróg. Prace te mogą przesuwać się w dół lub w górę rzeki.


Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni w sezonie 2019 - ulotka informacyjna Pętli Żuławskiej

Ponownie oddajemy do rąk wodniaków aktualny informator dotyczący funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych na Pętli Żuławskiej i sąsiednich szlakach wodnych. Możecie w niej sprawdzić kiedy są czynne śluzy i pochylnie, o których godzinach otwierane są mosty pontonowe, obrotowe i zwodzone. W ulotce są również telefony kontaktowe do tych obiektów oraz do nadzorów wodnych. Ulotki są dostępne  na przystaniach i w portach Pętli Żuławskiej, a także na innych przystaniach i w wybranych obiektach hydrotechnicznych.

Szlaki Wodne Warmii i Mazur - film promocyjny

Przedstawiamy czwarty film prezentujący szlaki wodne Pętli Żuławskiej. Ten film nie jest opisem jednego konkretnego szlaku wodnego a przedstawia podstawowe informacje o Pętli Żuławskiej i sąsiednich szlakach wodnych i zachęca do pływania po nich.

Film - przewodnik rejs Szkarpawą i Wisłą Królewiecką

Przedstawiamy pierwszy z filmów prezentujący szlaki wodne Pętli Żuławskiej. Filmowy rejs odbywamy Szkarpawą i Wisłą Królewiecką. Film zawiera dodatki infograficzne ułatwiające żeglugę i ostrzegające o zagrożeniach.
Gdańska Wenecja czyli gondolą po wodach Gdańska

Pamiętacie określenie "gdańska Wenecja"? Niektórzy wzięli je sobie dosłownie i sprowadzili na wody Gdańska słynne weneckie gondole. Na razie co prawda jedną, ale w przyszłości może pojawić się ich więcej. Już wkrótce będzie można przekonać się, jak sobie poradzi gondolier manewrując na Motławie i jak będzie ubrany. Ciekawi również jesteśmy ceny takiego rejsu pamiętając te z Wenecji....
Nowe tablice ostrzegawcze linii energetycznej nad Szkarpawą przy Osłonce

Jak informuje operator przystani w Osłonce, Jerzy Złoty, w dniu dzisiejszym, 4 czerwca 2019 w Osłonce zakład energetyczny zamontował nowe tablice ostrzegające przed linią energetyczną przebiegającą nad rzeką Szkarpawa, z nowymi wartościami. Dotychczasowa wysokość linii podana na znaku wynosiła 14 metrów. Na nowych tablicach podana wysokość to 16,5 metra.
Radio Gdańsk na szlaku Pętli Żuławskiej

Rejsy załóg Radia Gdańsk po wodach Pętli Żuławskiej to już kilkuletnia tradycja. Organizatorem rejsów jest Pętla Żuławska. Wsparcia udziela nam firma iczarter, udostępniając na rejs hausboota (barkę motorową). W tym roku jest to jednostka River Cruiser 39 o nazwie "Konsul".

Barką i jachtem na szlaku - miniprzewodnik Pętli Żuławskiej z bazą danych firm czarterowych

Bezpłatny miniprzewodnik to kompendium wiedzy dla chcących wypłynąć po raz pierwszy na szlaki wodne Pętli Żuławskiej.  To krótka charakterystyka szlaków wodnych, praktyczne informacje na temat wypożyczenia barki motorowej (hausboota), mapki schematyczne z planami portów i przystani, propozycje tras, opis ciekawych miejsc oraz spis firm czarterowych na Pętli Żuławskiej i sąsiednich szlakach wodnych. Przewodnik został wydany dzięki wsparciu South Coast Baltic.
 

Opóźnienia w wystawianiu oznakowania nawigacyjnego na Zalewie Wiślanym

Żeglujący po Zalewie Wiślanym zwrócili uwagę spółki Pętla Żuławska na kwestię wystawiania oznakowania nawigacyjnego. Ich zdaniem oznakowanie wystawianie jest zbyt późno a zdejmowane zbyt wcześnie.
Patent na slipowanie na przystani Pętli Żuławskiej w Białej Górze

Pamiętacie stres podczas wodowania Waszej łajby? Konieczność wjeżdżania samochodem po stromym i nieznanym Wam slipie? Zanurzoną w wodzie rurę wydechową i wydostające się spod wody bąble, okraszone uwagami widzów "Tylko nie zgaś silnika". Nerwy i niepokój czy wszystko się uda. Na przystani w Białej Górze to już przeszłość dzięki prostemu a jakże użytecznemu patentowi wykonanemu przez operatora przystani Krzysztofa Burczyka.

Kładka na Ołowiankę w Gdańsku

Kładka na Ołowiankę funkcjonuje od 2017 roku. Jest konstrukcją zwodzoną i przeznaczoną do ruchu pieszo-rowerowego. Łączy brzegi Motławy - Nabrzeże Wartka z wyspą Ołowianka.34 numer biuletynu spółki Pętla Żuławska

W biuletynie między innymi: o nowym przewodniku czarterowym wydanym przez naszą spółkę "Barką i jachtem na szlaku Pętli Żuławskiej", o zgłoszeniu marki Pętla Żuławska do organizacji Polskie Marki Turystyczne, o udziale w V Forum Informacji Turystycznej.


11 maja uroczyste rozpoczęcie sezonu żeglarskiego na przystani Pętli Żuławskiej w Białej Górze

Przystań żeglarska Pętli Żuławskiej w Białej Górze zaprasza 11 maja na uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego. W programie przejażdżki motorówkami, grill, ognisko, gastronomia, biesiada integracyjna przy dobrej muzyce.

Od 10 do 12 maja bezpłatne rejsy hausbootem w Rybinie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy wszystkich chętnych na bezpłatne rejsy hausbootem (barką motorową) z przystani Pętli Żuławskiej w Rybinie. Można wcześniej zgłosić się na rejs pod numerem telefonu 500-831-365. Na przystani w Rybinie będziemy organizować również gry i zabawy związane z naszą obecnością w Unii a także informować o projekcie "Pętla Żuławska" i jego rozwoju.


Film Pętla Żuławska to raj dla wodniaków 

Subskrybuje zawartość